piruety.net
Podziel się na facebooku

Taniec: Walc wiedeński

napisał w sobota 23.01.2010 w kategorii Taniec

Walc wiedeński (ang. Viennese Waltz, niem. Wiener Walzer) jest jednym z 5 tańców standardowych tańca towarzyskiego. Tańczy się go szybkiej, głównie instrumentalnej muzyki, o tempie 58-60 taktów na minutę (180 uderzeń na minutę). Walca wiedeńskiego tańczy się przemieszczając dookoła parkietu, w wersji klasycznej poprzez zestawienie ze sobą obrotów w prawo i obrotów w lewo połączonych krokiem zmiennym.

Inne przykładowe nagrania walca wiedeńskiego zobaczysz w dalszej części wpisu.

Walc wiedeński jest najstarszym spośród współczesnych tańców towarzyskich. Zaczął powstawać w drugiej połowie XVIII wieku, wywodzi się z tańca niemieckiego. Stanowił zasadniczą odmianę od dotychczasowego tańca, bowiem wcześniej podczas zabaw na parkiecie wszyscy tancerze tańczyli jako jedna grupa ustaloną wcześniej (na ogół przez mistrza ceremonii) choreografię. Dodatkowo wszyscy tancerze zwróceni byli w jednym kierunku, w stronę publiczności. W walcu natomiast po raz pierwszy pary były niezależne od innych par, a tancerze zwróceni byli do siebie, w kontakcie, aczkolwiek jeszcze niezbyt bliskim.

W 1815 roku, podczas kongresu wiedeńskiego został po raz pierwszy zatańczony na salonach, wzbudzając liczne kontrowersje. Damy opuściły salę balową, uważając publiczne obejmowanie się par za niemoralne. Niektórzy natomiast uważali, że wykonywanie tylu obrotów bez przerwy może wywołać u tańczących różne choroby, a nawet śmierć. Mimo to, do połowy XIX wieku walc wiedeński stał się nieodłączną częścią balów w większości krajów Europy. Nie przyjął się do końca w Anglii, tam większym entuzjazmem cieszył się boston (walc amerykański) oraz późniejszy „walc”, znany nam jako walc angielski. Nawet dzisiaj podczas turniejów w Anglii walc wiedeński bywa pomijany na rzecz walca angielskiego, który jest uznawany za jego „następcę”.

W 1951 roku Paul Krebs, nauczyciel tańca z Norymbergi, wystąpił na turnieju w Blackpool w układzie łączącym walc wiedeński ze stylem walca tańczonego ówcześnie w Anglii. Odniósł wielki sukces i od tamtej pory walc wiedeński stał się jednym z pięciu międzynarodowych standardowych tańców towarzyskich.

Podziel się :, , , ,
1 komentarz dla tego wpisu:

Możliwość komentowania została wyłączona.

Szukasz czegoś?

Użyj poniższego formularza, aby przeszukać witrynę:

Wciąż nie znalazłeś? Zostaw swój komentarz albo napisz do nas, a my zajmiemy się tym!

Zobacz także!

Kilka polecanych stron...