Taniec: Walc wiedeński
napisał Artur w sobota 23.01.2010 w kategorii Taniec
Walc wiedeński (ang. Viennese Waltz, niem. Wiener Walzer) jest jednym z 5 tańców standardowych tańca towarzyskiego. Tańczy się go szybkiej, głównie instrumentalnej muzyki, o tempie 58-60 taktów na minutę (180 uderzeń na minutę). Walca wiedeńskiego tańczy się przemieszczając dookoła parkietu, w wersji klasycznej poprzez zestawienie ze sobą obrotów w prawo i obrotów w lewo połączonych krokiem zmiennym.
Inne przykładowe nagrania walca wiedeńskiego zobaczysz w dalszej części wpisu.
Walc wiedeński jest najstarszym spośród współczesnych tańców towarzyskich. Zaczął powstawać w drugiej połowie XVIII wieku, wywodzi się z tańca niemieckiego. Stanowił zasadniczą odmianę od dotychczasowego tańca, bowiem wcześniej podczas zabaw na parkiecie wszyscy tancerze tańczyli jako jedna grupa ustaloną wcześniej (na ogół przez mistrza ceremonii) choreografię. Dodatkowo wszyscy tancerze zwróceni byli w jednym kierunku, w stronę publiczności. W walcu natomiast po raz pierwszy pary były niezależne od innych par, a tancerze zwróceni byli do siebie, w kontakcie, aczkolwiek jeszcze niezbyt bliskim.
W 1815 roku, podczas kongresu wiedeÅ„skiego zostaÅ‚ po raz pierwszy zataÅ„czony na salonach, wzbudzajÄ…c liczne kontrowersje. Damy opuÅ›ciÅ‚y salÄ™ balowÄ…, uważajÄ…c publiczne obejmowanie siÄ™ par za niemoralne. Niektórzy natomiast uważali, że wykonywanie tylu obrotów bez przerwy może wywoÅ‚ać u taÅ„czÄ…cych różne choroby, a nawet Å›mierć. Mimo to, do poÅ‚owy XIX wieku walc wiedeÅ„ski staÅ‚ siÄ™ nieodÅ‚Ä…cznÄ… częściÄ… balów w wiÄ™kszoÅ›ci krajów Europy. Nie przyjÄ…Å‚ siÄ™ do koÅ„ca w Anglii, tam wiÄ™kszym entuzjazmem cieszyÅ‚ siÄ™ boston (walc amerykaÅ„ski) oraz późniejszy „walc”, znany nam jako walc angielski. Nawet dzisiaj podczas turniejów w Anglii walc wiedeÅ„ski bywa pomijany na rzecz walca angielskiego, który jest uznawany za jego „nastÄ™pcÄ™”.
W 1951 roku Paul Krebs, nauczyciel tańca z Norymbergi, wystąpił na turnieju w Blackpool w układzie łączącym walc wiedeński ze stylem walca tańczonego ówcześnie w Anglii. Odniósł wielki sukces i od tamtej pory walc wiedeński stał się jednym z pięciu międzynarodowych standardowych tańców towarzyskich.