Taniec: Rumba
napisał Artur w sobota 30.01.2010 w kategorii Taniec
Rumba, nazywana tańcem namiętności, to prawdziwy teatr miłości. Przepełniona jest erotyzmem, pełna zmysłowych ruchów całego ciała. To opowieść o kobiecie, która kusi i raz po raz wymyka się swojemu partnerowi, który z kolei prezentuje swoją wybrankę i pozornie podejmuje jej grę. Chociaż naprawdę to on prowadzi, nie może w tańcu partnerki zdominować.
W dalszej części wpisu znajdziesz przykładowe nagrania wideo i audio rumby.
Rumba tak jak większość tańców latynoamerykańskich ma korzenie afrykańskie. Wraz ze zniesieniem niewolnictwa na Kubie w 1886 r. ciemnoskórzy niewolnicy, którzy z braku środków materialnych oraz ziemi pod uprawę, nie mogli pozostać na wsi, przenieśli się na peryferie miast i miasteczek, dając początek tzw. solares (małe społeczności, osiedla, zamieszkane przez wiele rodzin).
Solares istniały już przedtem, jednak wraz ze zniesieniem niewolnictwa, liczebność ich mieszkańców znacznie wzrosła. Powstałe społeczności to mieszanka różnych afrykańskich plemion sprowadzonych na Kubę przez Hiszpanów, z białymi, którzy mieli zatrudnienie w zakładach czy sklepikach danego solaru.
W tym środowisku pojawiło się pojęcie imprezy zbiorczej zwanej rumba, od której wzięło się określenie rumbero w odniesieniu do osób dziś nazywanych imprezowiczami i rumbear w odniesieniu do wydarzeń imprezowych tak na Kubie, jak i na całych Karaibach.
WspółczesnÄ… rumbÄ™ zawdziÄ™czamy badaniom przeprowadzanym przez Pierre Zurcher-Margolle’a, nauczyciela taÅ„ca, który w latach 1947, 1951 i 1953 odwiedzaÅ‚ KubÄ™ w celu poznania ówczesnego taÅ„ca KubaÅ„czyków. MiÄ™dzynarodowa, towarzyska rumba jest taÅ„cem niezbyt szybkim, o tempie ok. 120 uderzeÅ„ na minutÄ™, co odpowiada taÅ„czonemu przez starszych KubaÅ„czyków bolero-son. W Europie przyjÄ™to jednak bardziej chwytliwÄ…, choć mniej dokÅ‚adnÄ… nazwÄ™ rumba.
Rumba jest tańczona w parze, w pozycji otwartej (partnerzy trzymają się tylko za jedną rękę) lub zamkniętej, na wyprostowanych nogach. Kroki stawiane są płasko, nie ma żadnych uniesień ani opadania. Tańczy całe ciało, tylko barki i głowa zdają się być spokojniejsze od reszty ciała. Wyraźnie podkreślony jest natomiast ruch bioder, charakterystyczny dla wszystkich tańców wywodzących się z Kuby.
Zasady rumby są proste, dlatego łatwo ich nauczyć nawet początkujących tancerzy. Jednak aby w pełni oddać charakter tego tańca, potrzeba lat pracy i doświadczenia.